Ieškote naujo buto? Atlikite namų darbus

2018 08 30
Namukas

Naujo buto paieška – savotiška loterija, vieniems pavyksta rasti tinkamą variantą per kelis mėnesius, kiti  ieško ne vienerius metus. Nekilnojamojo turto vystymo specialistų teigimu, nusprendus įsigyti naujus namus, būtina atlikti namų darbus – išsigryninti prioritetinius kriterijus, kuriais vadovausitės rinkdamiesi būstą. Pravartu įvertinti kuo daugiau faktorių, tačiau labai svarbu sugebėti pasirinkti esminius, kurie bus lemiami, priimant sprendimą.

Nekilnojamo turto plėtros ir vystymo įmonės UAB „Groupinvest“ generalinio direktoriaus Edvard Račevskij teigimu, naujų namų paiešką reikėtų pradėti nuo objektyvaus savo ar šeimos finansinių galimybių įvertinimo. „Būsto įsigijimas dažnu atveju reiškia ilgalaikius finansinius įsipareigojimus, neretai 20 ir daugiau metų. Todėl pirkimui reikia skirti ypatingą dėmesį ir jam tinkamai pasiruošti. Svarbu racionaliai įvertinti savo finansinę būklę: šiuo metu turimus įsipareigojimus, pradinio įnašo įmokėjimo galimybes, ar galėtumėte ir kiek lėšų skirtumėte būsto įrengimui, remontui ir kitoms su būsto įsigijimu ir įsikūrimu susijusioms išlaidoms.

Įsivertinus finansinius pajėgumus, būtina susidėlioti prioritetus, išskirti 5-7 svarbiausius kriterijus, kurie susiaurins paieškos apimtis ir leis nuosekliai bei kryptingai judėti pageidaujamo rezultato link. Nereikėtų reikalavimų būstui sąrašo stipriai išplėsti, nes paieška gali virsti neįveikiamu uždaviniu“ – įspėja generalinis direktorius.

Pasikonsultavę su specialistais, išskyrėme 13 kriterijų, kuriuos rekomenduotina apsvarstyti ir kiekvieno jų svarbą įsivertinti prieš pradedant naujo buto paiešką. Specialistų patarimai, ką reikia žinoti perkant butą, gali gerokai palengvinti paieškas, ypač kalbant apie pirmojo būsto įsigijimą.

Vieta mieste

UAB „Rinvest“ projektų vadovo Voitech Aškelovič nuomone, gyvenamosios vietos pasirinkimas yra labai subjektyvus sprendimas, priklausantis nuo asmens, šeimos poreikių bei įpročių.

„Investuojantys į butus asmenys įprastai renkasi butus centre ar netoli jo, taip pat prestižiniuose gyvenamuosiuose rajonuose. Vaikus auginančios šeimos pirmenybę teikia ramesniems, nuošalesniems rajonams. Tačiau, siekiant susikurti komfortišką gyvenimą bei išvengti nemalonių staigmenų, prieš pradedant paiešką, rekomenduotina susipažinti su miesto plėtros planu. Tai leistų užsitikrinti, kad šiuo metu pro išsirinkto buto langą matomo pušyno po poros metų nepakeis vaizdas į kaimyninio namo sieną ar keturių juostų judrią gatvę” – akcentavo specialistas.

Vieta name

Buto vieta pastate yra pakankamai svarus rodiklis, norintiems sumažinti būsto eksploatavimo kaštus. Kuo mažiau lauko sienų turi butas, tuo mažiau šilumos jis atiduoda į išorę. Butai, esantys ne pirmame ar viršutiniame pastato aukštuose bei turintys vieną lauko sieną, – šilumą patalpoje laiko geriausiai. Taip pat V.Aškelovič pažymi, kad nerenovuotuose, senos statybos namuose, lauko sienos gali pelyti, ypatingai jei jos buvo užstatytos baldais, dengtos plokštėmis ar tapetais. Į tai reikėtų atkreipti dėmesį nusprendus įsigyti nenaują butą.

Tačiau pirmo ir viršutinio aukštų gyventojai gali turėti ir privilegijų. Neretai pasitaiko, kad butai pirmame namo aukšte turi terasas – individualius išėjimus į kiemą, žalios vejos plotelį. Yra projektų, kuriuose viršutiniame namo aukšte esantys butai turi didelius balkonus ar terasas, jose vasaros laikotarpiu galima mėgautis saulės spinduliais ar vakaroti su šeima bei draugais.

Reikalingas buto plotas

Buto plotas priklauso nuo numatomo gyventojų skaičiaus. Tad reikėtų vertinti esamą šeimyninę situaciją ir planuojamus pokyčius per artimiausius 5-10 metų. Jei planuojamas šeimos pagausėjimas artimiausiu metu, galimai reikėtų rinktis kiek didesnio ploto būstą, jei artimiausius metus numatoma skirti karjerai – mažesnio ploto butas arčiau miesto centro gali būti patrauklesnis variantas.

Nereikėtų renkantis butą galvoti apie labai tolimą perspektyvą. Pastaruoju metu stebima tendencija gyvenamąją vietą keisti pakankamai reguliariai, atsižvelgiant į gyvenimo pokyčius. Naujo buto pirkimas nebėra laikomas viso gyvenimo investicija ir pirkėjai stengiasi labai racionaliai vertinti reikiamą plotą. Perteklinio ploto būstas reiškia papildomas eksploatavimo išlaidas, laiko sąnaudas tvarkant, didesnes išlaidas remonto atveju ir kitus rūpesčius.

Įrengimo lygis ir būklė

Šis kriterijus ypatingai aktualus turintiems ribotas finansines ar laiko galimybes. Jei vienas svarbiausių kriterijų yra buto kaina, o būsto įsigijimui turimų lėšų pakanka tik privalomam įnašui padengti, vertėtų žvalgytis įrengto buto, kurio stovis pilnai tenkina ir į jį įsikelti galima be papildomų investicijų. Statytojai, reaguodami į rinkos poreikius, jau kurį laiką siūlo naujus butus su pilna apdaila, pasitaiko netgi atvejų, kai nauji butai pilnai apstatomi baldais.

Tačiau jei finansinės galimybės leidžia, laiko klausimas nėra itin aktualus ir galva pilna idėjų, kaip turi atrodyti namai – naujas butas su daline apdaila arba senesnis, bet puikioje miesto dalyje esantis būstas, būtų svarstytinas pasirinkimas.

Buto eksploatavimo kaštai

Svarbus veiksnys, nulemiantis buto eksploatavimo išlaidas, yra jo energinio efektyvumo klasė. Šią informaciją pardavėjas įprastai nurodo skelbime, nepavykus rasti – vertėtų pasiteirauti. Taip pat didelę įtaką buto išlaikymo išlaidų dydžiui turi gyvenamojo namo pastatymo metai. Kuo senesnis namas, tuo daugiau investicijų jam reikia, o mokesčiai nerenovuotame, prieš 30 ar daugiau metų statytame name neretai tampa didžiule našta gyventojams.

Ne mažiau svarbu įsigyjant butą, net ir naujai pastatytame name, pasidomėti įdiegtomis šildymo ir vėdinimo sistemomis bei kitomis technologijomis, leidžiančiomis sutaupyti.

Natūralios šviesos ir šilumos patekimas į patalpas

„Renkantis butą svarbu žinoti jo langų išdėstymą pagal pasaulio kryptis, nuo to priklauso natūralios šilumos ir šviesos kiekis bute“ – teigia UAB „Globalus projektavimas“ architektė, interjero dizainerė Jelena Gavrilova. „Mėgstantys šilumą ir šviesą neretai renkasi butus, kurių langai orientuoti į pietų, pietvakarių pusę, tačiau vasaros laikotarpiu šių butų savininkai kenčia nuo karščio. Į vakarus orientuotų butų šeimininkai patiria mažiau nepatogumų vasarą, nes vakarinės saulės spinduliai nėra tokie kaitrūs. Tačiau žiemą vakarinėje ir pietinėje namo pusėse esančiuose kambariuose saulėtomis dienomis galima mėgautis natūralia šviesa bei šiluma.

Kiek mažesnis kiekis šviesos ir šilumos tenka butams, orientuotiems į rytus. Rytinė saulė nėra tokia kaitri ir šviečia trumpiau. Per langus, orientuotus į šiaurinę pusę, šviesos ir šilumos į namus patenka mažiausiai. Siekiant išlaikyti balansą ir vasaros metu neleipti iš karščio, o žiemą – nedeginti šviesos namuose nuo ankstyvų pietų, vertėtų rinktis butą su langais į skirtingas pasaulio kryptis“ – teigia J. Gavrilova.

Architektė pastebi, kad ne tik pasaulio kryptis, bet ir aukštas, kuriame yra butas, gali turėti didelę įtaką natūralios šviesos ir šilumos patekimui į namus. Net jei butas orientuotas į pietų ar vakarų pusę, bet prieš langus žaliuoja tankaus vainiko lapuotis arba stūkso devynaukštis daugiabutis gyvenamasis namas, natūralios šviesos patekimas gali būti labai minimalus arba jo gali nebūti visai.

Liftas

Mažaaukštės statybos gyvenamuosiuose daugiabučiuose namuose liftai įrengiami ne visada. Tai leidžia gyventojams sutaupyti, kadangi lifto eksploatavimo ir priežiūros išlaidos nėra tokios menkos. Daugeliui žmonių lifto nebuvimas nekelia nepatogumų, bet pasitaiko atvejų, kai jis yra būtinas. Reikėtų apsvarstyti, ar lipimas laiptais nesukels nepageidaujamų sunkumų, kai teks užsinešinėti kūdikio vežimėlį, į svečius užsukus senyviems ar judėjimo sunkumų turintiems asmenims.

Automobilių parkavimo galimybės

Pastarąjį dešimtmetį automobilių parkavimas didmiesčių miegamuosiuose rajonuose tampa vis opesne problema. Jeigu neplanuojama įsigyti parkavimo vietos arba garažo, vertėtų pasidomėti kokios yra automobilių parkavimo arba parkavimo vietos nuomos galimybės netoliese.

„Pasitaiko atvejų, kai šalia namo įrengta uždara bendro naudojimo parkavimo aikštelė, kuria gali neatlygintinai naudotis visi namo gyventojai. Tačiau tokie atvejai labai reti. Įprastai, ypač perkant butą naujame daugiabučių rajone, automobilių parkavimo vietą siūloma įsigyti kartu su butu, kiek sudėtingesnė situacija yra su aikštelėmis, esančiomis šalia senos statybos daugiabučių. Parkavimo vietos įsigyti galimybės nėra, o bendro naudojimo aikštelės plotas gerokai mažesnis nei poreikis“ – pastebi V.Aškelovič

Patalpų paskirtis

Ne kartą yra tekę girdėti, kad žmonės per neapsižiūrėjimą ar nežinojimą įsigyja butus ne gyvenamosios paskirties patalpose. Ši faktą svarbu žinoti prieš įsigijimą, susipažinti su reikalavimais, taikomais tam tikros paskirties pastatams, bei suprasti tokio pasirinkimo rizikas. Dažniausiai pasitaikantys ne gyvenamosios paskirties būstai – lofto tipo butai. Jie pakankamai patrauklūs dėl nestandartinių erdvių. Kadangi dauguma loftų yra įrengiami buvusių gamyklų patalpose, svarbu išsiaiškinti, ar jos atitinka gyvenamosios paskirties patalpoms keliamus reikalavimus ir yra tinkamos gyventi.

Jei patalpos nėra gyvenamosios paskirties, gali kilti sunkumų deklaruojant gyvenamąją vietą bei tvarkantis būsto paskolos klausimus.

Gyventojų tankumas ir kaimynystė

Mikrorajono gyventojų tankis neatrodo esminis kriterijus, tačiau to nevertėtų praleisti pro akis. Itin didelio gyventojų tankumo mikrorajonuose gyvenantys asmenys susiduria su nemažai nepatogumų: automobilių parkavimo sunkumais, šiukšlių gausa, nepakankamu vietų skaičiumi šalia esančiose ugdymo įstaigose, intensyviu automobilių eismu, kaimynų gausa, triukšmu bei nuolatinėmis automobilių spūstimis. Reikėtų apsvarstyti, ar ilgainiui tai netaptų nepasitenkinimo priežastimis. Tad nauji butai Vilniuje ir kituose miestuose, kur išlieka didelė nekilnojamo turto paklausa, dažnai statomi nuošaliau, gamtos apsupty, siekiant suteikti būsimiems gyventojams ramybę, komfortą ir sukurti maksimaliai patogią infrastruktūrą.

Susisiekimas

Laisvas ir patogus judėjimas yra labai svarbus, ypatingai auginantiems vaikus ir ieškantiems buto šeimai. Reikėtų įvertinti jų galimybes savarankiškai nuvykti į mokyklą ar būrelius viešuoju transportu. Ar patogu ir saugu jiems nueiti į stotelę, ar neteks eiti neapšviestais keliais ar kirsti didelio intensyvumo gatvės? Taip pat reikėtų pastebėti kelionių automobiliu trukmę piko metu. Paskaičiuoti, kiek laiko prireiks pasirūpinti vaikų pristatymu į švietimo įstaigas ar būrelius ir kelionei į darbą, iš jo.

Galimybė parduoti ar išnuomoti

UAB „Groupinvest“ generalinis direktorius E.Račevskij pažymi, kad renkantis būstą vertėtų pasidomėti pastarųjų metų situacija nekilnojamo turto rinkoje. Kokiose mikrorajonuose būstų pirkimas ir nuoma buvo intensyviausi arba kur buvo stebimas ženklesnis kainų augimas lyginant su vidurkiu. Šie ir kiti rodikliai turi įtakos buto pardavimo ar išnuomojimo kainai ir trukmei esant poreikiui.

Infrastruktūra

Keliai, kvartalo apšvietimas, triukšmas – visa tai reikėtų įsivertinti renkantis būstą, taip pat, vertėtų pasidomėti atstumais iki artimiausių apsipirkimo vietų, viešojo transporto stotelių, švietimo ar gydymo įstaigų. Kuo daugiau reguliariai lankomų įstaigų ir institucijų yra pasiekiamos pėsčiomis arba per trumpą laiką, tuo mažiau dilemų asmeniui ar šeimai reikia spręsti. Taip yra taupomas laikas, didėja pasitenkinimo ir saugumo lygis.

Kiekvienas naujų namų ieškantis asmuo šį patarimų sąrašą, kaip pasirinkti butą, galėtų papildyti dar bent keliais kriterijais, tačiau specialistų teigimu, svarbus yra ne kiekis, bet prioritetai. Tikimybė rasti butą, atitinkantį 10-15 kriterijų sąrašą yra minimali, tad kompromisai neišvengiami.