Dalinė apdaila: galimybė realizuoti idėjas ar nesibaigiančios problemos ir nusivylimai?

2018 08 01
Namukas

Jeigu ketinate įsigyti naujai pastatytą ar dar tik statomą butą, kotedžą ar individualų namą, sąvoka „dalinė apdaila“ turėtų skambėti pažįstamai. Siekiant išsiaiškinti, ką ši sąvoka apima, neretai atsiduriama akligatvyje, kadangi ji nėra reglamentuota ar aiškiai apibrėžta. Kiekvienas statytojas ją interpretuoja individualiai ir būstų su daline apdaila įrengimo lygis gali ženkliai skirtis priklausomai nuo statytojo ar projekto. Rinkoje tai yra terminas, įvardijantis, kad gyvenamoji patalpa nėra pilnai įrengta ir esamu laiku tinkama gyventi. Tai reiškia, kad įsirengti namus ir įsikurti prireiks laiko ir papildomų lėšų. Kaip nenusivilti įsigijus būstą su daline apdaila ir išvengti netikėtumų ar nepateisintų lūkesčių, pasiteiravome profesionalų.

Dažniausios būsto su daline apdaila įsigijimo priežastys

Motyvai, dėl kurių žmonės butus, sublokuotus gyvenamuosius namus ar individualius namus įsigyja su daline apdaila, yra labai įvairūs. Dažnu atveju tai lemia ribotos finansinės galimybės, siekis turėti išskirtinio interjero erdves, noras realizuoti asmenines idėjas ar galimybė atlikti įrengimo darbus savarankiškai, taip užtikrinant norimą darbų kokybę. Nekilnojamo turto plėtros ir vystymo įmonės UAB „Rinvest“ projektų vadovo Voitech Aškelovič teigimu, dažniausiai pirkėjų įvardinamos būsto su daline apdaila įsigijimo priežastys yra šios:

  • Individualumas. Projektuotojų arba vystytojų vizija neatitinka pirkėjo norų, todėl jie renkasi dalinai įrengtą būstą ir įrengimo darbus organizuoja savarankiškai. Šiuo atveju pirkėjai neretai samdo interjero dizainerius ir kitus specialistus, kurie padėtų pasiekti norimą rezultatą.
  • Lankstumas. Esant ribotoms finansinėms galimybėms į namus su daline apdaila galima investuoti palaipsniui, darbus atliekant pagal galimybes, aišku, laikantis būsto pirkimo sutarties terminų.
  • Ekonomija. Nuosekliai ir racionaliai planuojant būsto įrengimo darbus, statybinių medžiagų įsigijimą bei laiką, galima sutaupyti.

Kaip išvengti nusivylimo įsigijus namus su daline apdaila?

Neretai asmenys, įsigydami namą ar butą su daline apdaila, neįsivertina esminių dalykų, kurie vėliau, proceso eigoje, tampa frustracijos ir nepasitenkinimo priežastimi, teigia V.Aškelovič. „Kiekvienas projektas yra individualus, todėl reikia itin nuodugniai nagrinėti sutartį, esant poreikiui konsultuotis su teisės ir/ar statybų srities specialistais. Būtina įsigilinti į detales, išsiaiškinti su statytoju, kas konkrečiu atveju įeina į sąvoką „dalinė apdaila“. Taip pat, labai svarbu įsivertinti ne tik savo finansines, bet ir laiko sąnaudas – kiek užtruks įrengimas ir kiek laiko galės skirti pats pirkėjas. Kitas labai svarbus aspektas – detali įrengimo darbų ir medžiagų sąmata, ją rekomenduotina turėti dar prieš priimant galutinį sprendimą įsigyti būstą. Tai padeda apsisaugoti nuo neplanuotų išlaidų ir leidžia pirkėjui matyti realią, galutinę būsto kainą,“ – pabrėžė projektų vadovas.

Namų pirkimas, ypač pirmojo būsto įsigijimas – ilgas, įvairialypis, sudėtingas procesas. Renkantis būstą neužteks jį apžiūrėti ir įvertinti „iš akies“. Jei draugai ar pažįstami prieš kelis metus įsirengė panašios kvadratūros namus už tam tikrą sumą, nereiškia, kad ir jums pavyks išleisti tiek pat. Yra begalė veiksnių, kurie turi įtakos būsto įrengimo trukmei ir kainai, tad rekomenduotina pasitelkti nepriklausomus kompetentingus specialistus, atsižvelgti į jų pastebėjimus bei rekomendacijas. Meistrai, interjero dizaineriai ar kiti specialistai padės išsiaiškinti, kiek ir kokių darbų bei medžiagų reikės, patikslins kainą ir trukmę. Taip pat konsultuojantis su specialistais galima objektyviai įsivertinti asmenines galimybes ir turimas žinias kokybiškai atlikti vienus ar kitus darbus. Galbūt ne visas paslaugas reikia pirkti, dalį jų galimai pavyks atlikti savarankiškai.

Kaip sutaupyti?

Projektų vadovo teigimu, sutaupyti tikrai galima. „Viskas priklauso nuo būsto savininko vadybinių, laiko valdymo, planavimo sugebėjimų, kompetencijų atlikti būsto įrengimo darbus ir kantrybės renkantis bei įsigyjant medžiagas. Apie 30 procentų būsto įrengimo sumos galima sutaupyti visus darbus atliekant savarankiškai. Tačiau šioje vietoje nereikėtų pervertinti asmeninių sugebėjimų – imtis darbų neturint žinių bei patirties nėra labai gera mintis, tai gali atsieiti kelis kartus brangiau nei planuota. Darbus, kuriems būtinos specifinės žinios vertėtų patikėti specialistams. Siekiant sutaupyti įsigyjant medžiagas, vertėtų stebėti akcijas ir kitus gamintojų bei pardavėjų pasiūlymus, medžiagų kainas pasitikrinti keliose pardavimo vietose. Kainų stebėjimas bei pasitikrinimas leistų įsigyti medžiagas pigiau arba aukštesnės kokybės, neviršijant sąmatoje numatytų išlaidų.

Rekomenduotina nuosekliai laikytis suplanuoto biudžeto, nors tai gali būti pakankamai sudėtinga. Ne visada viską pavyks atlikti per numatytą laiką, galbūt kažkokių medžiagų nepavyks rasti arba įsigytas kiekis bus per didelis ar per mažas. Visa tai normalu, jeigu dažnai nesikartoja. Per dažnas apsiskaičiavimas gali sukelti nemažų nuostolių.

Jei suplanuota, kad darbus, ar dalį jų, atliks samdomi specialistai, jų paiešką būtina pradėti kaip įmanoma anksčiau. Rekomendacijų vertėtų pasiteirauti pažįstamų, nes paslaugas siūlančių ir savo darbą išmanančių profesionalų santykis nėra lygus. Įprastai kokybiškai dirbančių specialistų užimtumas yra labai didelis ir darbai būna suplanuoti pusmečiui į priekį ar net daugiau. Tad laiko planavimas yra ypatingai svarbus“ – teigia V. Aškelovič.

Kodėl svarbu turėti aiškią viziją?

Turėti galutinę viziją, kaip būstas atrodys jį pilnai įrengus, yra nepaprastai svarbu siekiant išlaikyti nuoseklumą ir norimą stilių. Stebint įrengimui reikalingų medžiagų ar daiktų kainas gali pasitaikyti pasiūlymų, kada kainos ir kokybės santykis bus labai geras, tačiau medžiagų, daiktų savybės nebus tinkamos (spalva, dydis ar kt.). Nereikėtų nuolaidžiauti ir įsigyti pavienių pirminio plano neatitinkančių daiktų ar medžiagų vien tik todėl, kad nepavyko atsispirti pasiūlymui. Toks sprendimas galutiniame rezultate gali pasirodyti nelabai tinkamas, nes techninių savybių, spalvų, formų disbalansas ir nenuoseklumas gali pareikalauti papildomų išlaidų siekiant integruoti pirkinį į visumą. Aiškiai apibrėžtas stilius ir tema, kurios bus laikomasi, leidžia nesiblaškyti ir kryptingai siekti numatyto tikslo.

Kodėl būtina susipažinti su statybų eiga?

Dažnai pirkėjus vilioja nauji butai Vilniuje, Kaune ar kituose didžiuosiuose miestuose. Parduodami butai naujuose daugiabučiuose ar individualūs gyvenamieji namai naujuose kvartaluose dažnai įsigijami dar nesibaigus statyboms, o kartais sutartys pasirašomos jau tada, kai pastatas yra tik statybų bendrovės planuose. Todėl rekomenduotina detaliai susipažinti su statybų eiga (jei jos dar nebaigtos), t.y. pasiteirauti, kada numatomos sanitarinių mazgų, elektros instaliacijos, šildymo sistemos įdiegimas ar kiti įrengimo darbai. Dažniausiai darbų eigoje su statytojais galima suderinti elektros ir san. mazgų išvedžiojimo schemas, kas leidžia sutaupyti laiko ir pinigų pradėjus įrengimo darbus. To nepadarius laiku, gali tekti atlikti papildomus griovimo ar ardymo darbus perkėlinėjant vamzdynus, jungiklius ir kt.

Apibendrindamas UAB „Rinvest“ projektų vadovas Voitech Aškelovič pabrėžė, kad įsigyjant butą, namą ar kotedžą su daline apdaila, svarbu racionaliai įsivertinti savo galimybes, esant poreikiui konsultuotis su specialistais ir susidaryti sąmatą dar prieš priimant sprendimą dėl būsto įsigijimo. Tai yra bene svarbiausi uždaviniai siekiant būsto įrengimą paversti svajonių ir idėjų realizavimu, o ne nuolatiniu galvos skausmu, stygiaus ir nusivylimų periodu.